Május 1. kapcsán először érdemes tisztázni, hogy pontosan mit is takart az ünnep. A munka (munkások) napja a 19. században megindult munkásmozgalmakhoz kötődik, konkrét apropóját egy Egyesült Államokban történt esemény adta. 1886. május 1-jén Chicagóban óriási tüntetéshullám kezdődött a nyolc órás munkanap bevezetésért. Röviden munkások közé vegyült anarchisták bombát dobtak a rendőrök közé, akik sortüzet nyitottak. Az esemény haymarketi zavargás néven híresült el. Május 1-jét végül 1891-ben a II. Internacionálé nevezte ki a munkások napjává, amelynek fő célja a szociális vívmányok (például nyugdíj, 8 órás munkanap) bevezetése. 1955 óta az eseménynek van keresztény megfelelője is, XII. Piusz pápa intézkedése nyomán ez a nap Munkás Szent József (Jézus nevelőapja) ünnepe is.
Sokszor hallottam a majális szót, mint a munka ünnepe szinonímáját, de a két kifejezés egyáltalán nem ugyanaz. A majális tágabb értelemben ugyanis szabadtéri, vidám társas összejövetel, mulatság, amolyan fesztiválféle. Az egyik legjobb példa erre a jelentésre talán Szinyei Merse Pál gyönyörű plein air festménye, a Majális.
Ennyi felvezetés után át is térnék május 1. magyar történetére. A dualizmus időszakában a magyar munkásszervezetek leginkább a német példákat követték, így nálunk is megjelent a munkások ünneplése, követelésekkel fűszerezve. 1890 május 1-jén közel 60 ezres tömeg gyűlt össze a fővárosban. A megmozdulások az elkövetkezendő években sem álltak meg, főleg az agrárszocialista mozgalom volt aktív az Alföldön és a szociáldemokraták Budapesten.
A Tanácsköztársaság ideje alatt 1919. május 1-jén óriási, reprezentatív ünnep volt, gigantikus díszletekkel, amelyek próbálták elfedni, hogy a rendszernek nincs igazán társadalmi bázisa. A KMP (Kommunisták magyarországi Pártja) értékrendjét jól tükrözi az ünnepség lebonyolítása, hiszen még a milleniumi emlékművet is eltakarták díszeltekkel, jelezve, hogy az ideológia mindenek előtt, de leginkább a nemzetek felett áll.
A Horthy-renszer alatt természetesen nem kerülhetett megrendezésre a munka ünnepe. 1945-től azonban a Vörös Hadsereg jelenléte által "szabad volt" az ünneplés, de teljesen másképp. Ekkoriban Magyarországon megvalósultak már azok a szociális vívmányok amikért harcoltak, többet pedig nem lehetett követelni, hiszen a kommunisták kerültek hatalomra. 1948-tól ez egyre nyíltbban kimondásra is került, május 1. pedig a dolgozó nép egyik legfontosabb ünnepe lett. 1949-ben már színes filmhíradó is készült, ami remekül bemutatja, hogy Rákosi Mátyás és elvtársai személyi kultusza vált központi elemmé.
1957-ben az ünnep hasonlóan reprezentatív volt, mint az 1919-es. 1956-ban az egész ország kiállt a Rákosi-rendszer és szovjet megszállás ellen, a forradalmat leverő szovjet csapatok pedig épp azt a Kádár Jánost tették meg vezetőnek, aki most a tribünön integet. Az összegyűlt 400 ezres tömeg több tényező következménye. Egyrészt ekkor még működtek megfélemlítésként a pufajkások és a munkásőrség, másrészt viszont volt egy általános keserű beletörődés a közhangulatban.
A beletörődés és az egyéni gyarapodás lehetősége aztán elfogadtatta az államhatalmat, leginkább Kádár János személyét. Az ideológia mindvégig fontos összetevő maradt, de a '60-as évek közepétől egyre inkább csak mint külső máz tekintettek rá. Nem vette igazán komolyan a hatalom és az emberek sem, így a kötelező felvonulásról átterelődött a hangsúly a virslire és sörre. Így jöttek létre a azok a retro majálisok, amikre a mai napig sokan nosztalgiázva tekintenek vissza.
Az utolsó videó tulajdonképpen jól összefoglalja az egész rendszer működését. 1986. május 1-jén láthatjuk Somogyfajsz vidám lakosait, ahogy gondtalanul és boldogan ünneplik a majálist, elfeledve minden ideológiai vonatkozást. Az egész országot ez a hozzáállás jellemzte, a többség vidáman ünnepelt a szabadban, hiszen ekkor még senki sem tudott az április 26-án bekövetkezett csernobili atomkatasztrófáról, amit megpróbált eltitkolni a politikai vezetés.
Ajánlott irodalom:
https://qubit.hu/2019/05/01/a-majus-1-jei-felvonulasok-tortenete-33-csodas-
http://www.unnepekoldala.hu/majalis
https://wikiszotar.hu/ertelmezo-szotar/Maj%C3%A1lishttps://mult-kor.blog.hu/2014/04/30/1957_majus
https://mult-kor.hu/mit-unneplunk-majus-1-jen-20150501
https://ujkor.hu/content/tavaszi-viragzastol-a-munkasunnepig-majus-1-e-jelentesvaltozasanak-tortenete