Utolsó kommentek:

Kovacs Nocraft Jozsefne 2021.06.14. 20:04:37

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Ahogy olvaslak, kezdenek visszajönni dolgok. Gimnáziumban orosz anyanyelvű tanárnőnk volt, igen szigorú volt, ötösnél rosszabb jegyem mégsem volt soha oroszból. Aztán szinte mindent elfelejtettem, nem használtam a nyelvet.

"nem jelöli a zöngés mássalhangzók zöngétlenedését"

A németben ugyanez van, a szó végi zöngés mássalhangzók (pontosabban a zárhangok, a réshangok és az affrikáták) zöngétlenednek: Auslautverhärtung. Összetett szavaknál is működik ez, az első tag végén lévő zöngés hang szintén zöngétlenedik.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

buszrajongó 2021.06.14. 15:21:10

"Sok év múlva olvastam, hogy hány millió dollárnyi valutát vittek ki a magyarok az országból, amit mind otthon is lehetett volna tartani, ha lehetett volna kapni árucikkeket.Vagyis hogy a kommunisták behozták volna az országba, és hagyták volna a zembereket vásárolni.A sötét barmok."

Nem voltak azok olyan sötét barmok. Akkor emelték meg a valutakeretet ötvenről háromszáz dollárra. A tervnek pedig pont az volt a lényege, hogy az ország valutatartalékát hurcoljuk ki az országból. Hogy mi volt ennek az értelme? Közeledtek ez első szabad választások, a komcsik pedig tudták, az is kérdéses, elérik egyáltalán a parlamenti küszöböt. A terv az volt, hogy a várható létbizonytalanság alatt a választók visszasírják a Kádár alatti biztos munkahelyet, és a nosztalgiára alapozva a komcsik a következő választáson visszaszerezzék a hatalmat. A KGST feloszlásával az ország, addig a Szovjetunióból beszerzett kőolaj-szükségletét most már világpiaci áron kellett megvenni az oroszoktól, de két-háromszoros árnál is nagyobb baj volt, hogy a korábbiakkal ellentétben nem lehetett érte vándorzászlóval és druzsbával fizetni, hanem dollárral kellett volna, miközben az egy főre jutó összeg alapján egyébként is a miénk volt a világon az ötödik legnagyobb államadósság a világon. Mivel a kormány nem tudott volna fizetni a szükséges mennyiségű olajért, annyit tehetett, hogy megpróbálta visszafogni a belső fogyasztást, ezért akarta jelentősen megemelni az üzemanyag árát, aminek a taxissztrájk lett a következménye. A trükk tehát bejött: a komcsik a velük egy követ fújó SZDSZ-szel együtt az első évben aláásták a kormány tekintélyét, és 1994-ben meg is szerezték az abszolút többséget. A sötét barmok tehát nem sötét, hanem aljas barmok voltak. A szemétségükkel már megalakulása előtt lehetetlen helyzetbe hozták az Antall-kormányt. Boldogult Antall József se véletlenül mondta, hogy "Tetszettek volna forradalmat csinálni"...

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

citrix 2021.06.14. 11:59:56

Csehszlovákiából sportszereket, cipőket, melegítőket (esetleg légpuskát) hoztak, Jugoszláviából szeszesitalokat, rágót, kekszet kishatárforgalomban. Ausztriából műszaki cikkek, erotikus tartalmú médiák, kvarcórák és személyi számítógépek jöttek stikában, a fináncok érdeklődését felkeltve. A határátlépés akkor is görcsöket okozott ha tényleg nem volt semmi tiltott az embernél... A devizát el kellett dugni, csak a hivatalosan kiadott összeg lehetett a tárcában. Ja és hazatérés után a megmaradt (ha maradt) összeget az ibuszban vissza kellett váltani, csak aprópénz maradhatott legálisan a büdzsében. Érdekes korszak volt, a kutyának se hiányzik.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

pkovaks 2021.06.14. 11:39:07

Ez JO, nagyon JO...Van egy erdekes tema Ti pedig a helyesirason meg a fonetikus atirason vitatkoztok... Nem semmi...

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2021.06.14. 11:34:09

A 80-as években nyugati utakhoz iskolától, munkahelytől kellett engedélyt kérni.Nem voltunk sose komcsibarátok, igaz, lázadók, renitensek sem, szóval végül is megadták mindig.Akkor még gyerek voltam, anyámék intézték ezt .Nem volt sokszor, 10 év alatt 2-3 alkalommal.Mert hogy azért ez q drága dolog volt magyar bérekből nyugaton fickándozni, nem is mentük sose szállodába, vagy ilyesmi úri huncut helyekre, csakis a kemping, a konzerv és a sátor jöhetett szóba.Belépőket is rohadt nehéz volt kifizetni, a legtöbb helyet csak kívülről és alulról láttuk, de már az is óriási élmény volt.Illetve a természetjárás, a kirándulás (Alpok, Dolomitok) az nagyjából ingyenes volt ott is.3 évente lehetet utazni, de legalább arra jó volt, hogy ennyi idő alatt össze lehetett zsíroskenyerezni a következő utazás árát, már ha sikerült...Meg emlékszem, valamikor , talán 86 körül, behozták a valutakeret fogalmát, ami 50 dollár volt fejenként, nevetséges összeg.Persze senki se abból a hivatalos pénzből utazott, az kábé a Hegye Shalom utáni harmadik faluig lett volna elég.88-tól érdekes volt még a Gorenje turizmus kifelé Bécsbe, akik fiatalok, olvassanak utána a neten, megéri, hogy milyen sztorik voltak.Sok év múlva olvastam, hogy hány millió dollárnyi valutát vittek ki a magyarok az országból, amit mind otthon is lehetett volna tartani, ha lehetett volna kapni árucikkeket.Vagyis hogy a kommunisták behozták volna az országba, és hagyták volna a zembereket vásárolni.A sötét barmok.
A "baráti" (=a környező szocialista országok képmutató elnevezése, az "ellenségi" elnevezés találóbb lett volna...) országokba nem kellett semmilyen engedély, de valutát az extrém módon kiszámítva kellett váltani, rohadtul tudni kellett, hogy melyik országban mennyit tölt az ember, mert egymás valutáit sem váltották át, meg a forintot se.Nekünk egy cseszlovák-endékás viszonylat okozott majdnem gondot.Aztán meg itthon a maradékot is nehéz volt visszaváltani forintra.És hát az ipar, meg a cserekereskedelem az tényleg így működött, csak hát a vámosok nem nagyon szerették átengedni a külföldi cuccot.Mi is a kétütemű Wartung ajtódeklijében csempésztük haza a cipőt a cseszlovákoktól, mert Magyarországon nem lehetett kapni 45-ösnél nagyobb férficipőt.A csehek kiengedték volna, csak a magyarok nem engedték befelé.Már kifelé úgy mentünk, hogy egyetlen, lepusztult sz@r cipőben, hogy épp csak járni tudjunk valamiben, amit aztán odakint kidobtunk a szemetesbe, és vettünk minden félét, papucsot, tornacipőt, utcait, bakancsot, ami csak kellett, mert volt méret belőle, és drága sem volt.Nekem kamaszodván volt hogy egy évben nőtt a lábam 8-10 számot, el lehet képzelni, hogy milyen cipőigény volt a családban... :D
A délvidék felé nem tudom ez hogyan ment, arrafelé nem jártunk.Egyszer voltunk Erdélyben, buszos társasúttal, a kofferbe tettünk újságpapírt bélésként még a lakásban, hogy a ruha ne érintkezzen a koffer oldalával.A román határőrök meglátták a Népszava, meg Népszabadság feliratokat, azonnal ki kellett szedni az összeset, mert hogy ilyet nem lehet bevinni Romániába.Asztaqrvaélet.
Szintén érdemes a fiataloknak utána olvasni, hogy milyen volt a szerbiai benzinturizmus a balkáni háború idején.Na, azok is durva sztorik voltak.
Szumma szummárum, gyerekként is rettenetes volt, soha vissza ne jöjjön egy ilyen rohadt világ.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 09:44:06

@Kovacs Nocraft Jozsefne:

"az orosz helyesírás még a magyarnál is fonetikusabb"

Nem mondanám. Az orosz helyesírás szóelemző, ahogy a magyar is, azaz nem jelöli:
- a hangsúlytalan magánhangzók ejtését, pedig radikállisan más a magánhnagzó ejtés hangsúly alatt és nélkül.
- nem jelöli a zöngés mássalhangzók zöngétlenedését, pedig az oroszban gyakrabb a zöngétlenedés, mint a magyarban,
- az orosz ё betű használata nem kötelező, helyettesíthető е-vel,
- egy rakás esetben a lágy/kemény írás nem következetes, egyszerűen "tudni kell" mikor melyik.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 09:38:47

@Kovacs Nocraft Jozsefne:

"Gogolt úgy írták magyarul, hogy Gogoly"

Ez speciális kérdés.

A magyar l-nek nem felel meg pontosan se az orosz л, se az orosz ль. Orosz füllel a magyar l a kettő között van, de közelebb az ль-hez.

A Gogoly átírása ma abszurd, mert ez az eredeti ly-t csak a palócok ejtik.

Az eredeti magyar ly ejtáse ma vagy l vagy j - északon és nyugaton inkább l, nyugaton inkább l. De az irodalmi nyelvben j.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 09:33:12

@Kovacs Nocraft Jozsefne:

Nem csak ez, nyilván a magyarban nem létező hangokat csak közelíteni lehet.

De amire én utalok: ott se az eredetihez legközelebbi módon írunk át, ahol lehetne. Pl. a magyar átírás nem vesz tudomást az orosz magánhgangzó redukcióról, se arról, hogy a hagsúlyos magánhangózkat hosszabban ejtik. Továbbá pl. az orosz щ magyar átírása scs, pedig orosz anyanyelváek 95 %-a nem így ejti, ez egy elhalt ejtésforma.

Passzívan ma is jól tudok oroszul. Az aktív szintem már nem magasszintű, de azért tudok beszélni.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Kovacs Nocraft Jozsefne 2021.06.14. 09:24:17

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró:

Na igen, az írásmód azért valamelyest igazodik a magyar nyelv hangzásához - mert pl. hogyan írjuk át a ы betűt (jerü), ami se nem i, se nem ü, hanem valahol a kettő között van? Meg a mai átírás egyszerűsít is: régebben Gogolt úgy írták magyarul, hogy Gogoly, ami szerintem közelebb áll az orosz kiejtéshez, de úgy általában gyakran nehéz visszaadni a lágyjelet.

Ha jól rémlik, az orosz helyesírás még a magyarnál is fonetikusabb, ami szerintem részben annak is betudható, hogy amit a magyar ragokkal (és persze névutókkal) old meg, azt az orosz elöljárószókkal teszi, így ritkábban van hasonulás.

Jól emlékszem, hogy te jól tudsz oroszul is?

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

kewcheg 2021.06.14. 09:04:09

Nekünk Csehszlovákia /Kassa/ jutott közelsége miatt./BAZ megye/.
Cipő, csizma, iskolatáska, Barum autogumi, túrafelszerelések, sícuccok,néha egy-egy játék, bizonyos élelmiszerek, és ezek a cuccok meglepően jó minősegüek voltak, hála a fejlett Cseh(szlovák) iparnak.
Csak az undok eladókat és a kemény vámvizsgálatot kellett túlélni....ez egy külon történet egyébként..

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 07:19:11

"Ilyen árucikkek voltak a nyugati ruhacikkek, Coca-Cola"

Mármint a dobozos kóla. Mert az üveges verzió Mo-on 1966 óta kapható volt. De dobozosért valóban Jugoszláviába kellett menni.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 07:16:31

@Leooo:

A trükközés lehetősége erősen korlátozott volt.

Azt pl. kevesen tudják, hogy a kiutazási engedély egy alkalomra szólt, s nem a magyar határtól számított, hanem a szövetséges kommunista államok határától.

Azaz ha valaki mondjuk kiment Ausztriába, majd onnan Csehszlovákiába, onnan nem utazhatott tovább az NSZK-ba, mert már "lejárt" a kiutazási engedélye a magyar-osztrák határon.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 07:12:50

@Kovacs Nocraft Jozsefne:

Pontosabban nem fonetikusan, hanem egy előre eldöntött átírási rendszer szerint. Szocsi pl. Szócsi lenne, ha fonetikusan írnánk.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.14. 07:10:20

Gyakorlatilag csak 5 országba lehetett szabadon utazni 1988 előtt: NDK. Lengyelo., Csehszlovákia, Románia, BG.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Digitális feltáró 2021.06.13. 22:59:39

@Leooo: Épp a "hallottam róla egy olyan embertől, aki látta azt az embert, aki - állítólag - arrafelé ténfergett, bár fehér botja volt" típusú dolgok miatt használtam és használok fel szakirodalmat a bejegyzésekhez. A történet színesítéséhez egy családi példát is írtam, amelyet elsőkézből szereztem, és garantáltan igaz.

@Kovacs Nocraft Jozsefne: valóbian igaz amit ír, általában az angol változatokat szoktam használni, és sokszor elfelejtkezem az átírásukról, javítom.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Kovacs Nocraft Jozsefne 2021.06.13. 22:26:56

"Az igazán tehetősek a Fekete-tengeri Sochiban üdültek"

Jó lesz az Szocsinak is.

A magyar helyesírási szabályzat szerint a nem latin betűs tulajdonneveket a magyar nyelvben fonetikusan írjuk.

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Leooo 2021.06.13. 21:49:51

Az ismertetésből (amely történészekre való hivatkozás ide, vagy oda, meglehetősen sematikusra sikeredett...ez a tipikus: "hallottam róla egy olyan embertől, aki látta azt az embert, aki - állítólag - arrafelé ténfergett, bár fehér botja volt "--> szerű kaland lett) nagyon sok minden kimaradt. Például az is, hogy ha az emberfia mondjuk a román, vagy bolgár tengerpartot jelölte meg nyaralása céljának és tranzit kilépő ablakot kért ehhez - a piros útlevelébe - Jugoszlávián keresztül, amit meg is adtak, mivel az utak akkortájt Erdélyen keresztül több nagyságrenddel szarabbak voltak, mint manapság. Így simán lehetett 1-másfél-2 hetet a Jugoszláv tengerparton eltölteni, majd a "pecsét kedvéért" X nap erejéig a bolgár, vagy román tengerparton "dubajozni" és visszatérni Jugoszlávián keresztül. És ezen kívül még számtalan megélt dolog...

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Commandante Jayasuriya 2021.06.13. 18:37:07

Ezt a Carlovi Vari - t komolyan gondolta a posztoló?

Bejegyzés: Külföldi utazás a szocialista érában?

Digitális feltáró 2021.06.06. 18:51:07

@gigabursch: Az ügy részletei elég szövevényesek és a történészek között sincs egyértelmű konszenzus több kérdésben. A bankókra nem gondolom, hogy számítottak a holland hatóságok, egyszerűen tényleg nagyon-nagyon rossz hamisítványok voltak, nyomdai minőségben és több apró részletben is eltértek, pl nőalak ujjai máshogy voltak, másmilyen volt egy F betű stb. Ha egy sima üzletben váltják fel, és nem egy pénzintézetben, ahol értenek is hozzá, lehet, hogy sikerrel is jártak volna.., de ekkora tételben néhány bankjegyenként beváltani el tartott volna egy darabig- ezért is legyinthettek a magyar vezető körök az ötletre.

Franciaországnak ekkor érdekében volt, hogy stabilizálódjon a köztes-európai térség, és éppen ezért hagyták békén Bethlent, főleg angol nyomásra. Nem tévedtek sokat, mert akitől féltek (Gömbös) Bethlen után nem sokkal meg is érkezett...

Bejegyzés: Amikor rólunk szóltak az újságok

gigabursch 2021.06.06. 17:22:11

A bosszantó elgépelésektől eltekintve klassz cikk volt.

Úgy vélem, hogy a dologban maximálisan benne volt egy francia szál is, csak ez még nem lett végigvezetve.
Miért is?
1) nagyon gyorsan lezárták ott is a dolgot
2) valakinek a gazdasági kár után új kormányt kellett volna alapítania.
3) mintha várták volna a bankók megérkezését...

Bejegyzés: Amikor rólunk szóltak az újságok
süti beállítások módosítása